Staff Directory

Administrative
Mike Smith Principal
Bruce Nieminski Associate Principal
Tom Aguirre Assistant Principal
 
Office Staff
Kim Berg Secretary
Patrice Lagesse Secretary
Laurie Jones Secretary
 
5th Grade Teachers
Sheila Clark 5th Grade
Sherry Doyle 5th Grade
Beth Apostolas 5th Grade
Lora Ippolito 5th Grade
Emily Mannino 5th Grade
Tiffany Rowan 5th Grade
Angela Vuollet 5th Grade
Karen Miller 5th Grade
Sarah Cvack Co-Teacher
 
6th Grade Teachers
Ann Geraci English
Matt Maple English
Kristin Killeen Math
Sharon DeGeorge Math
Sharon Koenig Science
Tyler Coleman Social Studies
Gina Anaclerio Co-Teacher
Cristi Lengel Co-Teacher
 
7th Grade Teachers
Amanda Holl English
Hailey Pickrum English
Christine Olsen Math
Lisa Fluga Math
Laura Smokoska Science
Jessica Toran Social Studies
Maggie Cerva Co-Teacher
 
8th Grade Teachers
Mary Ryan English
Ben Vaughn English
Sandie Bulmann Math
Melinda Wallace Math
Stella Murphy Science
Anthony Carter Social Studies
Cristi Lengel Co-Teacher
 
Multi-Grade Teachers
Frosini Smith English
Heather Shelton Math
Corine Vos Science / Social Studies
 
Special Education
Mary Hires Intervention Specialist
Marilyn Marvin Intervention Specialist
Laura Ridgley Cross Categorical
Kelsey Cavanaugh Cross Categorical
Tina Scheffer Cross Categorical
Jozel Shwatal Cross Categorical
 
Fine Arts, Government, Technology, Music, ELL
Elva Escobedo ELL
Megan Whalen Art
Brooke Cahill S.T.E.M.
Rich Norcutt Technology
Adam Schoff Alternitive Program
Edward Fitzgerald Band
Larkin Kinsella Choir
Heather Olsen Choir, Music
Doug Janota Government, Communications
 
Physical Education
Kristel Burgan PE-Health
Mary Reed PE-Health
Gus Wallek PE-Health
Kris Wool PE-Health
 
Special Services
Shannon Connolly Nurse
Cindy Aleo Social Worker
Lisa Gatewood Social Worker
Heather Mann-McGoldrick Special Education Coordinator
Patrick Walter ISS
Daniel Pisterzi Speech
Jana King Speech Pathologist
Beth Bender Occupational Therapist Assistant
Tim Breshock Physical Therapist
Ron Graziano Media Specialist
Amy Starzyk Technology Support Aide
Classroom Professionals Don Elmore, Maria Pena,
Michael Wallace, Joe Hartung,
Samantha Cordoba,Juana Urbina,
Shermaine Coats,Deborah Rutnicki,
Jordan Irvin
 
Custodial Staff
Tom Diehl Custodian
Jon Hildeman Custodian
Jim Jackson Custodian
 
Food Service
Rachael Diehl Director of Food Service
Shelly Grabin Food Service Clerk

Calendar

  • School Improvement Day

    11am Student Dismissal

    Steger School District 194
  • School Improvement Day

    11am Student Dismissal

    Steger School District 194
  • President's Day

    No School

    Steger School District 194
  • Columbia Central

    Board of Education Meeting

    6pm Board of Education Meeting

    Steger School District 194
  • End of Trimester 2

    1pm Student Dismissal

    Steger School District 194
View Monthly Calendar